2019 Bird Dog Foundation Annual Art Contest Winners

 

The winners of the 2019 Bird Dog Foundation Annual Art Contest are as follows:

Division 1: K-3

Kindergarten:

1st Place - Cami Bramlett - Fayette Academy - Somerville, TN
2nd Place - Janiyah Allen - Holy Family School - Holly Springs, MS
3rd Place - Alex Hubbard - Rose Hill - Jackson, TN

First Grade:

1st Place - Emersyn Wells - Rose Hill - Jackson, TN
2nd Place - Kinsley Gupton - Fayette Academy - Somerville, TN
3rd Place - Matt-Thomas Hargrove - Fayette Academy - Somerville, TN
Honorable Mention - Addison Simmons - Fayette Academy - Somerville, TN

Second Grade:

1st Place and Division 1 Winner - Ava Ingle - Trinity Christian Academy - Jackson, TN
2nd Place - Kallie Wells - Fayette Academy - Somerville, TN
3rd Place - Jeremiah Dowdy - Holy Family School - Holly Springs, MS
Honorable Mention - Grace Chenault - Homelife Academy - Jackson, TN

Third Grade:

1st Place - Julie Ann Logan - Fayette Academy - Somerville, TN
2nd Place - Jedidiah Bradley - Bradley Homeschool - Memphis, TN
3rd Place - Allissia Smith - Bolivar Elementary School - Bolivar, TN
Honorable Mention - Ameria Cross - Bolivar Elementary School - Bolivar, TN
Honorable Mention - Henry Armour - Fayette Academy - Somerville, TN
Honorable Mention - Hudson McKnight - Fayette Academy - Somerville, TN

Division 2: 4-6

Fourth Grade:

1st Place - Aleeyah Beard - Holy Family School - Holly Springs, MS
2nd Place - Olivia McKnight - Fayette Academy - Somerville, TN
3rd Place - Alannah Seago - Biggersville Elementary - Biggersville, MS
Honorable Mention - Jonas Watkins - Bolivar Elementary School - Bolivar, TN

Fifth Grade:

1st Place - Olivia Smith - Rose Hill - Jackson, TN
2nd Place - Izzy Wells - Rose Hill - Jackson, TN
3rd Place - Audrey Bowman - Rose Hill - Jackson, TN
Honorable Mention - Laila Bills - East Side Intermediate - Brownsville, TN
Honorable Mention - Lauren Brooks - Rose Hill - Jackson, TN
Honorable Mention - Mia Claire Rawsey - Biggersville Elementary - Biggersville, MS

Sixth Grade:

1st Place and Division 2 Winner - Katie Wilburn - Biggersville Elementary - Biggersville, MS
2nd Place - Kamerin Mayers - Rose Hill - Jackson, TN
3rd Place - Adasia Edmond - Biggersville Elementary - Biggersville, MS

Division 3: 7-9

Seventh Grade:

1st Place - Alexis Coulston - Haywood Middle School - Brownsville, TN
2nd Place - Chris Morrison - Corinth Middle School - Corinth, MS
3rd Place - Jade-Anne Foote - Rose Hill - Jackson, TN
Honorable Mention - Elizabeth Claire Houston - Houston Homeschool - Senatobia, MS
Honorable Mention - Kaitlyn Sirven - Haywood Middle School - Brownsville, TN

Eighth Grade:

1st Place - Jay Cummings - Corinth Middle School - Corinth, MS
2nd Place - Harrison Huckabee - Rose Hill - Jackson, TN
3rd Place - Wesley Guthrey - Rose Hill - Jackson, TN
Honorable Mention - Parker LeGoff - Corinth Middle School - Corinth, MS
Honorable Mention - Tanna Johnson - Rose Hill - Jackson, TN
Honorable Mention - Will Steward - Corinth Middle School - Corinth, MS

Ninth Grade:

1st Place and Division 3 Winner - Grace Monaghan - Corinth High School - Corinth, MS
2nd Place - Shahrazad Shanin - Corinth High School - Corinth, MS
3rd Place - Celeste Arguello - Corinth High School - Corinth, MS

Division 4: 10-12

Tenth Grade:

1st Place - Millie Joe Rosenberg - Corinth High School - Corinth, MS
2nd Place - Casandra Arguello - Corinth High School - Corinth, MS
3rd Place - Cheyenne Grimes - Corinth High School - Corinth, MS
Honorable Mention - Velma Santos - Corinth High School - Corinth, MS

Eleventh Grade:

1st Place and Judge's Special (Overall Winner) - Molly Johnson - Corinth High School - Corinth, MS
2nd Place - Jermia Sonnebaum - Corinth High School - Corinth, MS
3rd Place - Daevon Patterson - Corinth High School - Corinth, MS
Honorable Mention - Nathanial Dansie - Corinth High School - Corinth, MS
Honorable Mention - Neeley Hight - Corinth High School - Corinth, MS

Twelfth Grade:

1st Place and Division 4 Winner - Kelly Apuzzo - McNairy Central High School - Selmer, TN
2nd Place - Rachel Carpenter - Corinth High School - Corinth, MS
3rd Place - Jayne De Hoyos - Corinth High School - Corinth, MS
Honorable Mention - Sadie Studdard - Corinth High School - Corinth, MS

Congratulations to all winners!

Back